ورود ثبت نمودن

وارد اکانت خودتان بشوید

نام کاربری *
رمز عبور *
مرا به خاطر بسپار

اکانت خودتان را ایجاد کنید

فیلد هایی که دارای علامت ( * ) هستند باید تکمیل شوند
نام *
نام کاربری *
رمز عبور *
تایید رمز عبور *
آدرس پست الکترونیک *
تایید آدرس پست الکترونیک *

سكة دو رو

هفت ميليون سكة ارزان در مدت كوتاهي فروخته شد. سكه‌ها در بسته‌هاي پنجاه‌تايي و صدتايي داد و ستد شدند. فقط يك نفر 38 هزار قطعه سكه خريد و يكي ديگر دو تُن سكه از بازار ايران بار ‌زد. معلوم است كه خريدارها از مردم عادي كوچه و بازار نبوده‌اند. كارمند و كاسب در اين خريد و فروش بازي داده نشدند. بعد از فروش، قيمت سكه به جنبش درآمد و راه اوج در پيش گرفت. پول‌دارها پول‌دارتر شدند و طلايي معادل 60 تُن از دست دولت رفت و معلوم نشد كجا رفت.

خوشبينانه‌ترين قضاوت اين است كه بگوييم در اين موضوع، دولت براي تبديل منابع به پول نقد، بدون برنامه‌ريزي عمل كرد. تبديل بي‌دليل طلا به پولي كه در مقابل سياست‌هاي خصمانه جهاني، روز به روز ضعيف‌تر مي‌شود و توان خود را در رويارويي با ارزهاي ديگر از دست مي‌دهد. دولت به جاي برنامه‌ريزي، مثل صرافان خيابان فردوسي وارد گود معاملة سكه و ارز ‌شد. اين بي‌برنامگي جز دپو كردن سرمايه‌ها نتيجة ديگري نداشت و بهره‌برداري كوتاه‌مدت از پول‌هاي سرمايه‌داران به جاي سياستگذاري بلندمدت، منابع را به باد داد.

هرچند انتقال اين همه سرمايه مشكلات عديده‌اي براي كشور ايجاد كرد ولي سوال اصلي اين‌جاست كه آن همه سكه‌ حالا كجا هستند؟ چقدر فروش رفته‌اند؟ چقدر دوباره تبديل به پول شده‌ و در توليد مشاركت كرده‌اند؟ مطمئنا هفت ميليون سكه پس‌انداز نشده‌اند كه در روز مبادا مشكلي از مشكلات مردم بينوا را حل كنند. بازار ايران بايد در آينده‌اي نزديك، منتظر سيل سكه‌هايي باشد كه از اول هم به منظور سودجويي و كسب پول‌هاي باد آورده، دلالي، تجملات، تبديل شدن به ويلا و مستغلات، سفرهاي خارجي، خوشگذراني، سفره‌هاي چرب و شيرين و... خريداري شده‌اند. اين منبع عظيم سكه‌اي در روزهايي كه در پيش است، از بازارهاي قوت و غذا و احتكار مايحتاج روزمرة مردم سر درنياورد باز جاي شكر دارد. دورويي، خاصيت سكه‌ است.

 

نویسنده: زهره علي‌عسگري

نظر خود را اضافه کنید.

0
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد